اخراجيها را از تلوزيون پخش نکنيد

باسمه تعالی

سلام به همه دوستان ، طاعات و عبادات همه در این ماه عزیز قبول باشه .

تصمیم نداشتم به این زودیها تو این وبلاگ چیزی بنویسم ولی اون چیزی که باعث شد امشب بیام اینجا و یه پست جدید بنویسیم موضوع نامه ای بود که برادر و استاد عزیزم  جناب آقای ابوالفضل درخشنده به آقای ضرغامی نوشته و خواستار عدم پخش فیلم تخیلی اخراجیها شده ،‌ متن این نامه به شرح ذیل است :

وقتی دل بسوزد ، چه باک که جسم هم بسوزد !

ریاست محترم سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای مهندس ضرغامی

سلام علیکم:

                  احتراماٌ باستحضار می رساند:

در تاریخ 18/2/86 نقد خود را در خصوص فیلم تخیلی اخراجی ها در روزنامه جمهوری اسلامی بعرض رسانده ام .

متاسفانه اخباری منتشر گردیده است که آن سازمان در نظر دارد فیلم تخیلی و سراسر اهانت آمیز اخراجی ها را در سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش کند ! از آنجایی که نویسنده و کارگردان محترم فیلم اخراجی ها مدعی است که در فیلمش سعی کرده است ارزشها را به بهترین نحو ممکن نمایش دهد ،بالاجبار لازم دانستم تا نکاتی را بعرض حضرتعالی برسانم:

1- حضور روحانیت در جبهه ها بدلیل شرایط آموزشی و رزمی ، با لباس متداول بسیجی ها (خاکی ) یکسان بود . و تنها عمامه بر سر می گذاشتند و همگام با سایر نیروها در تمامی آموزش ها و عملیات ها ی رزمی شرکت می کردند . و در اصل هیچ فرقی بین روحانی و غیر روحانی در تمامی عرصه های رزم وجود نداشت.

در حالی که در فیلم اخراجی ها ، تنها یک روحانی آن هم با عبا و قبا مشاهده می شود! نه در لباس رزم !

آیا این امر چه چیزی را به مخاطب القاء می نماید ؟!

بغیر از این است که روحانیت معظم که نقش محوری در تمامی عرصه های جنگ داشته اند ، تنها در پشت جبهه و نهایت خط دوم جنگ به ارشادات مولوی وار بسنده می کردند؟!

البته نادیده گرفتن این امر در لباس رزمی روحانیت ، ناشی از غفلت نویسنده و کارگردان محترم فیلم اخراجی ها بوده است . و مطمئن هستم ایشان نخواسته اند همگام با رسانه های معاند اینگونه القاء کنند که حضور روحانیت در جبهه ها تنها به مراسم مذهبی پشت خط خلاصه می شده است !

2- از ضعف علمی و مذهبی فیلم نامه در خصوص نقش لقمه حلال در زمینه سازی استحاله شخصیت های اصلی فیلم که بگذریم ، از این نکته نمی توان به سادگی گذشت که درست است خیلی ها به دلیل جبرزمان و مکان توفیق حضور در جبهه نصیبشان شد ، ولی خیلی از این افراد با شنیدن اولین صدای انفجار ، یا راهی شهرهای خود شدند و یا جایی در تدارکات و آشپزخانه برای خود دست و پا کردند ، و مابقی اگر در جبهه ماندند و در عملیات ها شرکت کردند ، تحت تأثیر فضای خاص معنوی جبهه استحاله شدند .

در حالی که در این فیلم کمترین توجه به نقش تأثیرات معنوی و فرهنگ ناب ایثار و از خودگذشتگی در روند بازسازی و خود سازی افراد شده است.

صحنه های توسل و توکل و خودسازی رزمندگان ما در جبهه ها ، در این فیلم کجاست ؟!

بگذریم که حتی در سکانسی این تحول نیز به سخره گرفته شده است ! ( به برخورد آقای حیایی با شخصیت کریم ( سوسکه ) توجه بفرمایید.

آیا از مجموع این صحنه ها ، مخاطب چه تصوری از رزمندگان ما در جبهه در ذهنش به تصویر کشیده می شود؟!

آیا این تصور در ذهن بینندگان فیلم اخراجی ها شکل نگرفته است :

آنان که ظاهر مذهبی دارند ، افرادی متظاهر هستند ! بر عکس امثال مجید سوزوکی و دارو دسته اش افرادی صادق ، شجاع و ...

3- در صحنه پایانی فیلم مجید سوزوکی فیلم اخراجی ها ، در حالی که آرپی جی زن ، پشت سر او قرار دارد ، با قمه به شکار تانک می رود !

این صحنه چه چیزی را در ذهن مخاطب القاء می کند ؟!

جناب آقای مهندس ضرغامی !

رزمندگان ما با شجاعت شهید شدند ، نه مثل شخصیت فیلم اخراجی ها با حماقت !

آیا این ظلم به شهدای والا مقام ما نمی باشد ؟!

رزمندگان ما نرفتند که کشته شوند ، و حتی نرفتند که بکشند ! بلکه رفتند تا به تکلیف خود عمل نمایند . کشته و کشته شدن فرع ماجراست .

حتی به آرزوی خود شهادت رسیدن نیز با واقع نگری و شجاعت بود ، نه به مانند مجید فیلم اخراجی ها با حماقت !

4- در آیات و احادیث بسیاری آمده است که هنگام جان دادن شهید ، دو ملک سر او را به زانو می گیرند و...

بزرگوارانی که شاهد جان دادن بسیاری از همرزمان شهیدشان بوده اند ، عرایض این حقیر را تأیید می نمایند که در هنگام جان به جانان تسلیم کردن ، شهدا ذکر می گفتند ، نه به مانند شخصیت فیلم اخراجی ها که در لحظه ی آخر نیز می خواهد دشنام دهد که جلوی دهان او را می گیرند ! ( آیا این جفا به شخصیت والای شهدا نیست ؟!)

از این ها گذشته ، فرمانده ی با تجربه که بالای سر مجید سوزوکی است ، به جای داد و فریاد برای سیگار گذاشتن گوشه ی لب مجید سوزوکی ، چرا شهادتین را به وی القاء نمی کند ؟!

مجید سوزوکی دهان خود را نجس می دانست ، فرمانده چرا شهادتین را برای او زمزمه نمی کند ؟!

5-  صحنه ی میدان مین ، ظاهراٌ بزرگترین شاهکار نویسنده و کارگردان فیلم اخراجی ها بوده است !

در حالی که فرمانده در کنار میدان مین درخواست داوطلب برای رفتن روی مین می کند ، مجید سوزوکی قهرمانانه گیوه هایش را ور می کشد و درست مثل لات های دهه 50 ، پا به عرصه میدان می گذارد . و با هر قدمش دنیا و تمام علاقه های خود را پشت سر می گذارد و هر قدمش محکم تر از قدم قبلی برداشته می شود . زیرا تمام علاقه ها و عشق های دنیایی که دست و پای او را بسته است ، از سر بدر می کند و محکم تر قدم بعدی را بر می دارد.

این سکانس که در اصل شاهکار فیلم اخراجی ها می باشد ، آیا می دانید چه ذهنیتی را به مخاطب القاء می کند؟!

این سکانس فیلم اخراجی ها می گوید :

تمام سرداران ، فرماندهان ، و یادگاران باقی مانده از جنگ ، کسانی هستند که در هنگام خطر دیگران را به قربانگاه فرستادند و خود نظاره گر بودند ! دیگران را به کشتند دادند تا خود زنده بمانند !

در حالی که واقعیت چیزی بغیر از این دروغ چندش آور است !

واقعیت این است که در هنگام خطر و یا طبق فیلم اخراجی ها ، در هنگام روی  مین رفتن ، اولین کسی که خود را فدا می کرد ، فرمانده بود.

ولی در فیلم اخراجی ها ، فرمانده دیگران را  قربانی می کند تا خود سالم باقی بماند !

بعبارت دیگر فیلم اخراجی ها با هنرمندی کامل می گوید:

سرداران باقی مانده از جنگ دیگران را به کشتن دادند تا خود باقی بمانند!

این دروغ تاریخی در فیلم اخراجی ها آنقدر مشمئز کننده است که نمی توان هیچ توجیهی برای آن قایل شد.

ریاست محترم سازما ن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران !

همانگونه که نویسنده و کارگردان فیلم در مصاحبه های بسیار ، از نقاط قوت فیلم خود و توجه به ارزشها به کررات داد سخن داده اند ، ولی متأسفانه  ارزشهای مورد نظر کارگردان بصورت شعاری در دیالوگ ها آمده است ( یعنی پست ترین شکل طرح موضوع ) ، و ضد ارزشها بصورت کاملاٌ حرفه ای در صحنه ها نمایش داده شده است ! یعنی حرفه ای ترین روش ممکن صرف القاء ضد ارزشها و دروغ ها به نسل  جنگ شده است !

یقین دارم که هنوز هم خود کارگردان محترم فیلم اخراجی ها ، نفهمیده است که چه خیانتی به واقعیت های جبهه های جنگ هشت ساله ما نموده است !

جان کلام !

نویسنده و کارگردان فیلم اخراجی ها ، با ساخت این فیلم ، دل خیلی از رزمندگان جبهه های هشت سال دفاع مقدس را سوزانده است .

پس به ما حق بدهید که اگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ،( که بودن این کشور و به طبع آن صدا و سیمایش مرهون جان فشانی دلاورمردان رزمنده در جبهه های جنگ تحمیلی می باشد)، بخواهد این فیلم سراسر دروغ و توهین و اهانت را در هر زمانی پخش کند ، ما نیز حق داشته باشیم که عکس العمل نشان دهیم.

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، جناب آقای مهندس ضرغامی!

اگر خدای ناکرده این خبط صورت گیرد ، و بخواهید با پخش این فیلم سراسر دروغ و اهانت، به مقام شامخ شهدای والا مقام و رزمندگان غیور هشت سال جبهه های جنگ ،  از تریبون رسمی کشور اهانت نمایید ، بنده حقیر در اعتراض به این هتک حرمت ، در مقابل مرقد مطهر شهدای والا مقام گمنام در مسجد بلال ، اقدام بایسته را بعمل خواهم آورد.

که وقتی دل بسوزد ، چه باک که جسم هم بسوزد!

با تقدیم احترامات شایسته

نویسنده ی مجموعه داستان های تخریبچی دوران

ابوالفضل درخشنده

http://abolfazl2321.persianblog.ir

من هم امشب اومدم اینجا تا بگم حاجی دستت درد نکنه حرف دل همه رزمنده ها و هرکی که دلش برا جنگ میسوزه رو زدی و این رو هم بگم  که هر کمکی از دستمون بر بیاد در خدمتیم . 

التماس دعا

یا علی

/ 25 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سايت ياد امام وشهدا

براي آشنايي با شهداي شهرستان تفت به وب سايت ياد امام وشهدا مراجعه كنيد::پايگاه اطلاع رساني سايت ياد امام وشهدا::

سينا

دوست گرامی درسته اين کامنت شما خيلی قديميه .... اما شما خيلی سريع موضع گيری می کنيد و افراطی هستيد ... بنده هم خيلی از قسمت های اخراجی ها رو با واقعيت يکی نميدونم ... اما بعضی از قسمتها هم دور از انصافه بگيم خيلی دور هست از اخراجی ها نه ... اين ديدگاه شما کاملا اشتباهه هيچ وقت يه فيلم نميتونه جايگاه شهدا رو تنزل بده يه واژه هست که ميگه شهدا ره صد ساله رو يک شبه رفتند که من قبول ندارم اونا اول خودشون رو شناختن بعد خداشون رو و بعد لذت شهادت .. حتی توی فيلم هم شما شاهد اين موضوع بوديد التماس دعا

يك بنده خدا

سلام دوست من من اصلا با عقايد شما موافق نيستم . چون اصلا انسان بودن و عاقل بودن رو شما ناديده گرفتين . چرا همش ميخواين سانسور كنين نبينين و از بالا به مردم نگاه كنين . اين اصلا درست نيست كه هيچ شما خودتان راه شهيد و فرهنگ شهادت رو به سخره گرفتين . شما اگر فكر ميكنيد با نشان دادن يك فيلم فكاهي فرهنگ شهادت زير سئوال ميره سخت در اشتباهي .. شما بايد خوب بودن و راه درست بودن و ارزشها را آنقدر بالا ببريد كه مردم خود تشخيص بدن . اگر قرار باشه با يك فيلم ديدن و ان هم يك فيلم فكاهي و خنده دار . فرهنگ شهادت نبود ميشه چه بهتر بزار بشه .. فيلم اخراجي ها باشه بزار پخش بشه چه بسا فرزند شهيدي يك دم با اون بخنده و شاد باشه . تو هم در وب لاگت بنويس شهيد باكري كه بود . شهيد همت كه بود . .. موفق باشي دوست عزيز

یه دوست

به نام خدایی که در این نزدیکیست ...! سلام دوش مرا حال خوشي دست داد سينه ي ما را عطشي دست داد ... التماس دعا يا علي

مهدی

سلام با تشکر از نقد ناجوانمردانه شما دوست عزیز! چه انتظاری از این بنده خدا داشتی؟ می خواستی تو یه فیلم 1 2 ساعته کل صحنه های جبهه رو به رخ شما بکشه؟؟؟ اینجا نه توهینی به روحانیت صورت گرفته بود نه شانشون اومد پایین! شما چرا انقدر تندروی می کنید؟ چرا به جای تشکر از دیدن فیلم! که با این همه زحمت و این همه نکات مثبت ساخته شده بود شما فقط نقطه های منفیشو می بینی؟؟؟ اگه این بنده خدا می رفت یه فیلم مذخرف و بی محتوا مثل 13 گربه زیر شیربانی می ساخت شما نقدش می کردین؟؟؟ چرا چرا باید انقدر ناجوانمرد باشیم؟ چرا همیشه نیمه خالی لیوان؟ چرا تندروی چرا؟؟؟ چرا؟

مهدی

شما می خواید که جبهه اونجوری که شما دوست دارید معرفی بشه! اما جبهه یه نقطه نبوده! اونایی که شهید شدن فقط چمران همن زین الدین و باکری و ... نبودند! معلمان مذهبی ما تعریف می کردند که از دوستان هم مدرسه ایشان کسانی بودند که قمه کشی می کردند اما به جبهه رفتند و حال و هوای جبهه و جوش اونا رو عوض کرد! این فیلم بر اساس واقعیت هایی ساخته شده که آقای دهنمکی خودش تو جبهه دیده! حتی اگه شما تو جبهه هم رفته باشی که نرفتی بازم نمی تونی بگی دیگران جبهه رو ندیدن و جبهه اونجایی بوده که شما تو ذهن و اندیشت ساختی و فقط اون درسته!

ماندنی

سلام چندی پیش برنامه مهر و ماه که به پخش گوشه هایی از جلسه جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان کشور در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداخته بود از شبکه دوم سیما پخش شد . اگر تمایل داشته باشید ، میتونید اولین تکه از این برنامه را که مربوط میشه به قاسم رفیعا ، شاعر طنز پرداز طرقبه ای که شعر "بچه محله امام رضایم" را در حضور آقا خوندن ، از آدرس وبلاگ من دانلود کنید www.mandani1983.persianblog.ir يا علي [گل]

گمنام

[گل]سلام و تبریک بابت وبلاگ خوبت به حرف های این اقا مهدی هم گوشنده.بی خیالی حا کن دادا من حرف زیاد شنیدم.ولی سپردام به خدا.ما ها خدایی داریم حالا بزار دهنمکی هر کاری دوست داره بکنه من که نظرم عوض نمیشه[چشمک] دادا ما پشتیتم خیالت راحت.اگه به ما هم سر بزنی خوشحال می شیم.یا حق

عاشق شهادت

خوشا به حال تون ....خوشا به حال شمايي که پرواز را برگزيديد و همراه با سينه سرخان مهاجر به سمت سبز بهار کوچ کرديد ... ! مختصري از درد ودل هاي برادر زاده هاي شهيدان محمدزاده که ادامه آن را در وبلاگ سرافرازان مطالعه فرماييد ***************************************** منتظر حضور سبز و گرما بخشتون هستم ***************************************** الهي شهيد شي

گمنام آشنا

السلام علیک یا فاطمه الزهرا سلام با مطلب جدید به روزم